Foto : redakce (MOŠ) archiv

KDU-ČSL dlouhodobě podporuje, aby se volby v České republice konaly jeden den namísto dvou. Novinářům to dnes řekl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík. Podle něj by zkrácení přineslo úsporu a zamezilo by třeba i konspiračním teoriím, co se děje s volebními lístky přes noc. ČR je v Evropské unii jedinou zemí, kde se konají volby ve dvou dnech.

V pátek a sobotu se uskuteční volby do Evropského parlamentu. „Ve Sněmovně leží návrh změny volebního zákona, který mimo jiné řeší i termíny voleb. KDU-ČSL dlouhodobě prosazuje, aby byly volby jednodenní, ne dvoudenní,“ řekl Hladík. Změna volebního zákona se týká například také velikosti okrsků.

Podle Hladíka se na volby dává skoro půl miliardy korun. „Když by se konaly jeden den, budou levnější. Navíc máme takovou evropskou anomálii, všude se volí jen jeden den. Také by se zamezilo konspiračním teoriím o tom, co se děje s volebními lístky mezi pátkem a sobotou,“ uvedl Hladík.

Za nejvhodnější den považuje neděli. Podle Hladíka by změna mohla přinést nejen úspory, ale také méně práce pro volební komisi nebo vyšší volební účast. „Po volbách do Evropského parlamentu budeme mít rok a čtvrt do dalších voleb, které budou krajské. Mohlo by na to být dost prostoru, aby se tato změna uskutečnila,“ doplnil Hladík.