Rodičovské vouchery mají ulevit rodičům v době zdražování. Lidovci a Starostové chtějí finančně podpořit každé dítě, které navštěvuje volnočasové kroužky, sportovní kluby nebo základní umělecké školy. Lidovci a Starostové se nezaměřují jen na rodiče malých dětí, ale také například na sendvičovou generaci.

Lidovci a Starostové reagují na zvyšování cen a chtějí prosadit nový systém dotací na děti v podobě rodičovských voucherů. „Poslední roky jsou pro rodiče dost nejisté a neustále se zvyšující výdaje tomu také nepomáhají. Chceme proto vytvořit městský systém rodičovských voucherů. Jednalo by se o roční příspěvek šest tisíc korun na každé dítě do 18 let, které navštěvuje základní nebo střední školu. Tímto příspěvkem bychom podpořili sportovní, hudební a jiné volnočasové aktivity dítěte. Nemůžeme dovolit, aby kvůli tíživé finanční situaci si rodiče nemohli dovolit posílat děti do Základních uměleckých škol, Skauta nebo sportovních kroužků,“ uvedl kandidát na primátora Petr Hladík.

Lidovci a Starostové vidí smysl v podpoře rodičovských aktivit. „Jakmile se jednou stanete rodičem, jste jím napořád. Je pro nás důležité, aby lidé měli čas na své blízké, na svoje rodiče nebo děti. Proto budeme podporovat aktivity zaměřené na rodiče v podobě příprav na rodičovství, dětských skupin nebo mateřských center. Mezigenerační spolupráce se nám osvědčuje i díky novému polyfunkčnímu domu v Bohunicích. Pod jednou střechou tu vznikla školka, komunitní centrum a bydlení pro seniory. Touto cestou hodláme pokračovat,” uvedl Hladík.

Koalice chce také upozorňuje na problematiku sendvičové generace. „Vnímáme, že takzvaná sendvičová generace je jedna ze skupin, která to má obrovsky těžké. Konkrétně se jedná o tu generaci, která vychovává své děti a zároveň se stará o své rodiče. Je to časově a finančně velmi náročné a vysilující. Město se o sendvičovou generaci musí postarat a nabízet jim možnosti, jak jim ulehčit a zároveň dobít baterky. Je důležité mít připravený dobrý systém terénní pečovatelské služby nebo odlehčovací služby,“ dodal Hladík