Speciálně vybavená pojízdná laboratoř FAB LAB dnešním dnem spouští svůj provoz. Jejím hlavním cílem je podpora technického vzdělávání na školách. Auto bude jezdit po celém kraji. V Brně ho navštíví celkem 17 škol.

„Pojízdná laboratoř FAB LAB navazuje na projekt otevřené digitální dílny FAB LAB, kterou provozuje Jihomoravské inovační centrum. Žáci se zde mohou seznámit s fungováním 3D tiskárny, laserové řezačky, obráběcího stroje, elektronového mikroskopu a dalších technických nástrojů. Tím, že je tato dílna nově součástí nákladního auta, zvýšíme počet studentů, kteří si budou moci jednotlivé technologie vyzkoušet. Jedná se o další prohloubení podpory technického vzdělávání, o kterou se na brněnských školách dlouhodobě snažíme,“ uvedl radní pro školství a sport Jaroslav Suchý.

Vozidlo zakoupil kraj, proto jeho služby budou moci využívat školy po celém Jihomoravském kraji. Z rozpočtu města Brna míří na provoz vozidla 1 milion korun. Samotný provoz bude zajišťovat Jihomoravské inovační centrum.

„Vozidlo se v Brně bude postupně nacházet na třech hlavních stanovištích, a to při ZŠ Tuháčkova v městské části Brno-jih, při ZŠ Labská ve Starém Lískovci a při ZŠ Novolíšeňská v Líšni. Do těchto stanovišť zavítají i žáci z okolních škol. Celkově tak v tomto školním roce navštíví truck FAB LAB žáci ze 17 brněnských základních škol,“ dodal Suchý.

Cílem projektu je nabídnout žákům a mladým lidem technologie a vzdělání v digitální výrobě a vytvořit tak podmínky pro to, aby v regionu vznikaly hardwarově zaměřené firmy. Praktické ukázky a vlastní zkušenosti žáků s moderními technologiemi je mohou inspirovat k volbě technického vzdělání.