Již v předchozích letech  se nám na brněnských školách podařilo ve spolupráci s VUT zavést výuku technických znalostí a dovedností.  A to jak v mateřských, tak i základních školách. Dalším výrazným krokem, který naše snahy v technickém vzdělávání posouvá ještě o něco dál, je zakoupení mobilní laboratoře.

Vypadá to jako kamion, ale není to kamion. Návěs totiž v sobě ukrývá něco, co byste si na první pohled určitě nepomysleli. Jde totiž o pojízdnou laboratoř FAB LAB. V návěsu´najdete laserovou řezačku, 3D tiskárny, robotická ramena a další vybavení, se kterými se běžně nesetkáte. S tímto nápadem jsem přišel po návštěvě našeho jihokorejského partnerského města Tedžonu, kde jdem podobnou laboratoř viděl na vlastní oči. Musím ale říct, že ta brněnská je ještě o něco lepší.

Každý z nás zná přísloví, když nemůže Mohammed k hoře, musí hora k Mohammedovi. A přesně o to se snažíme i s pojízdnou laboratoří, kterou jsme jako město Brno zakoupili společně s Jihomoravským krajem a dalšími sponzory. Studenti se zde mohou seznámit s novými technologiemi a školy je nemusí za velké peníze nakupovat. Technologie přijedou za nimi. Daří se tak zvyšovat počet studentů, kteří si technologie vyzkouší a roste i jejich zájem o technické vzdělávání. Mnohdy často až v naší pojízdné laboratoři zjistí, že technické vzdělávání v dnešní době není žádná špinavá práce s kladivem, ale jde o nejnovější technologické vychytávky.

Co do vybavení a rozměru jde o unikát. FabLab Experience je největší na světě. Doplňuje tím i první digitální dílnu pro veřejnost (FabLab Brno), která funguje již bezmála dva roky v brněnském sídle JIC. Za tu dobu se v ní vystřídala třicítka škol převážně z moravské metropole. Zájem o prohlídky a workshopy byl z jejich strany velký, proto je varianta na kolech velmi vítanou záležitostí. Studenti si zde veškeré činnosti mohou vyzkoušet pod dozorem lektorů, své vytvořené výrobky si pak mohou odnést domů.

Výstavba mobilního FabLabu vyšla na osm milionů korun. Partneři dodali vybavení za dva a půl milionu korun.