V pondělí byla slavnostně otevřena mateřská škola Sýpka v městské části Brno-sever. Jedná se o první energeticky pasivní školku v Brně. Výstavba zabrala téměř dva roky a výrazně zlepšila nabídku předškolního vzdělávání v druhé největší městské části. Školka nabídne kapacitu nových 75 míst. Výstavba vyšla město na 56 milionů korun. Zajímavostí je zařazení školky do magistrátního projektu Urbact ON STAGE, díky němuž může jedna ze tříd nabízet nadstandardní hudební výuku.

Městská část Brno-sever se ve své historii několikrát nacházela v situaci, kdy nebyla schopná umístit některé děti do svých mateřských škol. Dříve totiž musela zavřít více školních budov, které trpěly havarijním stavem a nebyly pro děti bezpečné. Ve školce se nachází tři prostorné a prosvětlené třídy, které dětem nabízí moderně řešený interiér. Jedna ze tříd bude připravena pro rozšířenou hudební výuku. Děti mají své flétničky, uprostřed třídy je klavír a výuku doplňuje hudební asistentka, která se dětem věnuje. V ostatních třídách je daný větší důraz na pohyb a výtvarné dovednosti.

Stavba mateřské školy probíhala z úrovně magistrátu města Brna. Město na ní získalo dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj.

Jsem rád, že i v tomto roce otevíráme novou mateřskou školu, protože porodnost v Brně stále roste. Projekt jsem připravoval ještě jako místostarosta městské části v roce 2016. Škola je pojatá jako energeticky pasivní budova, což znamená, že splňuje přísná kritéria energetických úspor. Jedná se o první pasivní školku v Brně, ale již nyní plánujeme další. Chceme, aby budovy města byly co nejvíce šetrné k životnímu prostředí. Díky tomu také město dosáhlo na dotaci 45 milionů korun z Ministerstva pro místní rozvoj. Celkově stavba vyšla na 56 mil. Kč.  Kapacita školky je připravena pro 75 dětí.

Petr Hladík
1. náměstek brněnské primátorky
místopředseda KDU-ČSL