S nápadem na vybudování Re-shopu přišli účastníci hackathonu (myšlenkového maratonu), který jsem uspořádal  a který byl zaměřen na zlepšení odpadového hospodářství v Brně. Účastníci hackathonu představili celkem 43 nápadů, ze kterých byl nejúspěšnější právě tento. Re-shop by měl navázat na současné projekty Re-use a Retro-use, které už město realizuje. Jejich cílem je opětovné využití starých, ale stále funkčních věcí, které už lidé doma nepotřebují. Re-shop má jít ještě dál, jeho součástí má být opravna věcí, kavárna nebo e-shop, dále bude nabízet aktivity pro celou rodinu, osvětové kampaně nebo zajímavé workshopy.

Hackathony se často pořádají mezi programátory a vývojáři. Jedná se o setkání, které probíhá podle předem daného formátu. Využívá se zde různých pracovních a byznysových modelů, grafických a dalších prezentačních nástrojů. Skrze tyto myšlenkové maratony se poměrně rychle dá dojít k efektivnímu řešení určitého problému.

Pro uspořádání dvoudenního hackathonu jsem se rozhodl proto, abych dal prostor všem, kteří mají chuť a nápady na zlepšení Brna. Před samotnou akcí jsem slíbil, že vítězný návrh si osvojím a pokusím se ho prosadit a zrealizovat. To bylo tou hlavní motivací pro účastníky, proto se sešli především opravdoví nadšenci. Se zástupci vítězného týmu teď chci být v kontaktu a spolupracovat s nimi na prosazení jejich návrhu. Do budoucna plánuji uspořádat i další hackathony na jiná témata, která trápí naše město. Akce se celkem zúčastnilo 12 účastníků, kteří postupně představili 43 nápadů. Postupným hlasováním byly vybrány dva, které následně byly detailněji zpracovány a prezentovány porotě složené ze zástupců města a městské společnosti SAKO.

Celkovým vítězem se stal návrh na obchodní centrum, ve kterém budou moci lidé zanechat věci, které již nepotřebují, nakoupit retro věci, vdechnout věcem druhý život, navštívit workshopy, výstavy, přednášky, využít „odpady“ z firem a další. Bude se zde také dotřiďovat nashromážděný odpad.  Tomuto centru autoři dali název Re-shop.

Re-shop by měl podle autorů návrhu dodávat především dobrý pocit a zároveň bude přispívat k celkovému snižování odpadů. Centrum by mělo spolupracovat s firmami, využívat jejich využitelný odpad, nebo i se školami a divadly, kterým by mohlo nabízet různé věci k opětovnému využití. Některé věci se budou na místě přímo opravovat a lidé si je pak budou moci koupit za lákavou cenu. A kdo by to nechtěl. Vždyť retro frčí. A navíc pomůžete životnímu prostředí.