Když se o něco snažíte dlouhé měsíce, roky a pak se to konečně podaří, to je nepopsatelná radost. Já to takhle mám s Arnoldovou vilou. Ta byla před deseti lety zařazena na seznam nejohroženějších památek, tehdy jsme věděli, že to tak nesmí zůstat. Předminulé politické vedení města ji kvůli špatnému stavu uzavřelo a hrozilo, že se vila prodá a zbourá. Brno by tak přišlo o památku, která sdílí svoji svoji historii i se sousedními vilami Tugendhat a Löw-Beer a je odkazem výjimečného stavitele Josefa Arnolda, který v Brně stavěl i ikonickou Muzejku nebo třeba Červený kostel. Záchrana vily byla klíčová.
Cesta k ní ale dlouhá, musela se vyjednat všechna potřebná povolení a hlavně zajistit financování velkých nákladů, které přesahovaly sto milionů korun. Nákladné je zejména její statické zajištění, jelikož vila stojí ve svahu a celá statika je za těch sto padesát let fatálně narušena.
Ještě předminulé politické vedení chtělo vilu prodat a odsoudit ji tak ke zbourání. Vyhnout se nákladné opravě, ale zároveň znamenalo, že přijdeme o cennou památku a možnost vzniku unikátního parku ze zahrad tří vil – Tugendhat, Löw-Beer a Arnoldovy vily.
Ze začátku tak naše úsilí směřovalo zejména k otevírání debaty o zachování Arnoldovy vily. Pořádaly se besedy a Arnoldova vila se také znovu otevřela veřejnosti. Kdo tu tenkrát byl, viděl, v jakém stavu Arnoldka je a že ji tak nemůžeme nechat.
To všechno se ale naštěstí podařilo vyřešit. Postupně se začala rekonstrukce projektovat a shánět finance.
Před dvěma lety jsme získali dotaci z Norských fondů, která pomůže pokrýt třetinu nákladů. A teď už jsou v plném proudu stavební práce.
Zhruba za dva roky se tu tak sejdeme v opravených prostorách. Vznikne zde Centrum dialogu, pořád se tu budou besedy, výstavy a workshopy. Měla by tu vzniknout i kavárna a hotový máme také projekt na revitalizaci zahrady okolo Arnoldovy vily, která má přes šest tisíc metrů čtverečních. Propojit by se měla se zahradou sousedních vil Löw-Beer a Tugendhat. Veřejnosti se tak otevře nový park v Brně a navíc vznikne pěší průchod z Lužánek do Černých Polí.
Je to zásluha minimálně desítek lidí, kteří roky usilovali o to, aby byla Arnoldova vila zachována a zpřístupněna veřejnosti. Od počátku měla záchrana vily podporu městské části Brno-sever, starosty Martina Malečka a tehdejší místostarostky Miriam Kolářové a mnoho práce odvedlo zejména Muzeum města Brna. Jsem vděčný všem, se kterými jsem měl možnost spolupracovat. Mám k tomuto místu silný vztah a jsem rád, že Brno bude mít další unikátní památku a zeleň.
Petr Hladík
kandidát na primátora města Brna
Kdo je Petr Hladík?
Od roku 2016 je prvním náměstkem brněnského primátora. V současnosti má na starost zdravotnictví, rodinnou politiku, životní prostředí, energetiku, rozvoj města, školství a sport. Před vstupem do politiky pracoval jako projektový manažer v IT.