Můj příběh

Kde začít. Asi v malé obci na Vysočině, odkud pocházím. Vyrůstal jsem tady v sedlácké rodině, která si za komunistů zažila svoje. Byl jsem malý kluk, když se to v roce 1989 zlomilo, ale dobře si pamatuji tu radostnou a nadějnou atmosféru u nás doma.

Studovat jsem šel do Brna. Vystudoval jsem tady nejdříve Střední průmyslovou školu elektrotechnickou, pak Fakultu informatiky a stal se projektovým manažerem. Už během školy jsem pracoval a zkušenosti posbíral i při práci v zahraničí v Portugalsku. Zapojil jsem se tehdy i do Vysokoškolského katolického hnutí v Brně a stal se zde předsedou. V té době jsem potkal také svoji ženu Zuzanku, se kterou teď vychováváme pět dětí.

Petr Hladík

Jsem tu pro vás …

Jako ministr životního prostředí

Na Ministerstvu životního prostředí pracuji na tom, abychom aktivně pomáhali lidem s energetickými úsporami a v přechodu na udržitelné zdroje energie. Zároveň se zaměřuji na adaptaci na změnu klimatu a efektivnější ochranu krajiny, půdy a vody.

Jako brněnský zastupitel

Brno miluji, pracoval jsem pro něj několik let jako první náměstek primátora a teď dále jako zastupitel. Rád s vámi proberu podněty, co vás v Brně trápí a chtěli byste změnit. Předám je našim zástupcům v Radě města Brna nebo starostům v městských částech. Dejte mi vědět, rád pomohu.

Jako místopředseda lidovců

V KDU-ČSL mám na starosti oblast životního prostředí, komunální a regionální politiky nebo spolupráci s mladými lidmi v politice. Zároveň jsem předsedou odborné komise pro oblast životního prostředí. Máte dotaz nebo podnět k naší práci? Ozvěte se mi, rád to s vámi proberu.

Do KDU-ČSL jsem vstoupil po prohraných volbách

Vždy jsem věci rád posouval dopředu, ať už jako projektový manažer, nebo teď jako politik. Do KDU-ČSL jsem vstoupil v roce 2010. Bylo to po prohraných volbách, kdy KDU-ČSL vypadla z Poslanecké sněmovny. Těžko se mi sledovaly výsledky voleb, když demokratická strana zůstala pod čarou a naopak uspěli komunisté a populisté. Chtěl jsem pomoci lidovcům zpět a aktivně se tak zapojil do komunální politiky v Brně. V roce 2012 jsem založil novou mládežnickou organizaci KDU-ČSL Mladé lidovce, která má nyní přes 400 členů.

V KDU-ČSL jsem se stal místopředsedou pro životní prostředí.

První předsednictvo Mladých lidovců v prosinci 2012.

Začal jsem v komunální politice

V Brně jsem se nejprve stal zastupitelem městské části Brno-sever, v roce 2014 pak zastupitelem města Brna a v roce 2015 místostarostou Brno-sever. Na tuto funkci jsem rezignoval, když jsem se stal v roce 2016 1. náměstkem primátora města Brna. V roce 2018 jsem tuto funkci obhájil. O rok později jsem se stal místopředsedou KDU-ČSL a zároveň předsedou odborné komise KDU-ČSL pro oblast životního prostředí.

Ve volném čase mě najdete v lese

Životnímu prostředí se věnuji přes deset let, blízko mám i k zemědělství. Pocházím ze sedlácké rodiny, bratr dodnes hospodaří. Já se starám o kousek lesa, který dávám dohromady po kůrovcové kalamitě. Vysázeli jsme tu s rodinou a přáteli už asi 4000 stromků.

Za problematiku životního prostředí jsem zodpovídal i jako první náměstek primátorky města Brna. Podařilo se mi v Brně zavést dotaci na zelené střechy nebo zachytávání dešťovky, a to jak pro občany, tak i pro firmy. Brno také přijalo akční plán pro uhlíkově neutrální Brno a začalo podnikat kroky k energetické nezávislosti ještě před energetickou krizí.

Výzvy před námi

Spoustu dalších důležitých úkolů máme teď ale před sebou. Ministerstvo životního prostředí musí pomoci lidem vyrovnat se s proměnou energetiky. Ochrana krajiny může jít ruku v ruce s růstem životní úrovně.

Úspěšné projekty

Konkrétně to znamená osazení stovek střech fotovoltaickými panely, vybudování nejmodernější automatizované dotřiďovací linky, výstavbu třetího kotle na energetické využití odpadu či zavedení systematického sběru bioodpadu a plán na výstavbu bioplynové stanice. Díky těmto i dalším projektům podporujícím zeleň ve městě obdrželo město Brno ocenění E.ON Energy Globe nebo například titul Chytré město. Více úspěšných projektů najdete TADY.

Spolu s bývalou ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou jsem připravoval program koalice SPOLU pro životní prostředí a programové prohlášení vlády v této oblasti.

Kdo tam?

Zajímají vás aktuality z oblasti životního prostředí.
Hledáte informace k dotačním programům?
Nechte mi na sebe kontakt, budu vás pravidelně informovat o tom,
co se na Ministerstvu životního prostředí děje.