Jednou z hlavních priorit Lidovců a Starostů pro komunální volby je v oblasti kultury vytvoření památkových zón. Ve svém programu se ale věnují také rozvoji a financování kultury. Chtějí také podpořit výstavbu Janáčkova kulturního centra nebo Muzea Leoše Janáčka.
„Město musí jít příkladem a ukázat občanům i investorům, že svoje památky chce chránit. V Brně se nachází velké množství historicky cenných objektů, které zachycují ducha své doby. Tuto kulturu a památky je potřeba rozvíjet a chránit. Ne je bourat. Bohužel nám už před očima několik významných staveb zmizelo. To se nesmí opakovat. Podpoříme proto vznik městských památkových zón a ochráníme fasády historicky cenných domů. Podporujeme také záchranné projekty jako je rekonstrukce Arnoldovy vily nebo vytvoření místa paměti v bývalé káznici na Cejlu. V současnosti město také jedná o zachování historických budov v rámci areálu Mosilany,” uvedl kandidát na primátora Petr Hladík.
Koalice Lidovců a Starostů také podporuje dostavbu Janáčkova kulturního centra, vznik moderního muzea Leoše Janáčka nebo kandidaturu Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.
„Brno každým rokem přivádí do světa kultury nové osobnosti. Postrádá ale kvalitní prostor, kde by se tyto osobnosti mohly prezentovat. O dostavbě Janáčkova kulturního centra se mluví roky. Je potřeba zintenzivnit jednání a postarat se o to, aby se co nejdřív začalo stavět. Budeme také usilovat o vybudování Muzea Leoše Janáčka a chceme se zaměřit na oslavu významných výročí spjatých s městem Brnem. Čeká nás 700 let od založení kláštera na Mendlově náměstí v roce 2023, 80. výročí zavraždění Marie Restituty či Pavla Haase. Plánujeme také zavést dotační titul na zachování lidových tradic, obnovu historických krojů nebo zpřístupnění historických a sakrálních staveb. Pokud se tohle všechno podaří, může se Brno stát Evropským hlavním městem kultury v roce 2028,” dodala poslankyně Petra Quittová, která je v koalici Lidovců a Starostů odbornou garantkou pro oblast kultury.
Kultuře by měla pomoct transparentní pravidla financování, víceleté financování kultury a převod Národního divadla pod stát.
„Lidem pracujícím v kultuře i samotným uměleckým ansámblům by nejvíce pomohlo víceleté financování klíčových kulturních aktivit. Chceme zachovat úspěšné kulturní projekty. Můžeme se právem pyšnit tím, že je Brno známé divadly, alternativní scénou, kinematografií nebo gastronomií. Národní divadlo Brno by měl financovat stát, stejně jako je tomu v případě Národního divadla v Praze. Uspořené finanční prostředky bychom rádi investovali do dalšího rozvoje brněnské kultury,” doplnil Hladík.
Kapitolu programu Lidovců a Starostů ke kultuře najdete na: http://www.tadybrno.cz/
Petr Hladík – Od roku 2016 je prvním náměstkem brněnského primátora. V současnosti má na starost zdravotnictví, rodinnou politiku, životní prostředí, energetiku, rozvoj města, školství a sport. Před vstupem do politiky pracoval jako projektový manažer v IT.
Více o Petru Hladíkovi TADY.
Vystudovala Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity. Od roku 2021 je starostkou městské části Brno-Černovice a poslankyní Parlamentu České republiky.
Více o Petře Quittové TADY.