Na území Brna se nachází stovky architektonicky a stavebně významných hrobů nebo hrobů významných osobností. Značná část z nich dlouhodobě chátrá. Proto chceme nyní tyto náhrobky zmapovat a zajistit jejich zachování. Připravujeme proto metodiku pro zachování autenticity Ústředního hřbitova a problematiky významných osobností.

Chceme, aby si Ústřední hřbitov zachoval svého ducha. Bude tak důstojným vhledem nejen do minulosti, ale i do jednotlivých životů pochovaných. Nechceme, aby staré a významné náhrobky byly bezmyšlenkovitě odstraňovány. Připravujeme proto postupy, skrze které budeme vybírat stavebně a architektonicky zajímavé náhrobky. Ty bude muset nájemce hrobu zachovat.

Připravujeme i metodiku pro vybírání významných osobností. Ty budou zařazeny do aplikace GIS, ve které návštěvníci a ostatní zájemci najdou, kde přesně je významná osobnost pochována.

V současnosti máme v Brně 171 čestných hrobů a další budou přibývat. Pro návštěvníky hřbitovů je proto dobré, když budou moci přesně zjistit, kde se nachází hrob osobnosti, kterou se rozhodli navštívit. Kromě toho jsme spustili elektronický systém, díky kterému návštěvníci načtením QR kódu pomocí svých telefonů jednoduše zjistí podrobné informace o jednotlivých významných osobnostech.

Petr Hladík
1. náměstek brněnské primátorky
místopředseda KDU-ČSL