Petr Hladík pro Brněnský Metropolitan:

Zastupitelstvo města Brna před prázdninami schválilo novou strategii bydlení, kterou jsme připravovali s bytovým odborem. Skvělé je, že to bylo schváleno napříč politickým spektrem. Odborníci dokonce tvrdí, že žádné jiné město v naší republice nemá lepší lék na bytovou krizi než Brno.

A v čem ten lék spočívá? Je to především možnost družstevního bydlení. Brněnská forma družstevního bydlení dává lidem šanci získat trvalé bydlení. Systém je nastaven tak, že město založí družstvo, do něhož vloží pozemek určený k výstavbě bytového domu. Toto družstvo si vezme od banky úvěr, který mu postupně budou družstevníci splácet v pravidelných měsíčních splátkách.

Nejedná se o byty pro sociálně slabé, ale pro výdělečně činné, kteří se musí prokázat pravidelným příjmem. Konkrétně půjde o byty pro manžele, partnerské páry nebo samoživitelky či samoživitele ve věku od 18 do 36 let, jejichž čistý měsíční příjem domácnosti bude mezi 35 tisíci a 50 tisíci korun. Zároveň nesmí vlastnit žádnou nemovitost určenou k bydlení. Výhodou naopak bude, když budou mít dítě žijící ve společné domácnosti. Pokrývá to tak okruh lidí, kteří pravidelně vydělávají, ale přesto nedokážou splnit podmínky bank pro hypoteční úvěry, zvlášť nyní, když banky ještě zpřísnily pravidla pro přidělování hypoték.

Družstevní bydlení nyní prošlo jednohlasně hlasováním bytové komise a míří na zářijové zastupitelstvo. Od prvního října se lidé budou moci do takového družstva hlásit. O projektu vás i nadále budu informovat.