Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo 2. května soubor hygienických podmínek, které musí mateřské i základní školy a jejich zřizovatelé splňovat při otevření jejich zařízení. Mateřské školy v Brně byly uzavřeny rozhodnutím Rady města Brna 17. března. Město nyní společně s městskými částmi a řediteli škol řeší dodržení všech vymezených hygienických podmínek, lidovci požadují otevření mateřských škol až po skončení nouzového stavu, což bude nejdříve 17. května. O konkrétním termínu bude na svém zasedání rozhodovat Rada města Brna. Základní školy budou otevírány z rozhodnutí vlády 25. května.

„Máme téměř dvě stovky škol a  školek, do kterých musíme zajistit papírové ručníky, teploměry, dezinfekci a další ochranné pomůcky. Jsme proto v úzkém kontaktu s jednotlivými městskými částmi a řediteli škol, abychom byli připraveni. Otevření školek však nepovolíme dříve než 17. května, kdy skončí nouzový stav. Poté bude záležet na jednotlivých městských částech, v jakém přesném termínu budou připraveny svá zařízení otevřít,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Hladík se v minulosti také obrátil na ministra školství Roberta Plagu (ANO) a ministryni Janu Maláčovou (ČSSD) s žádostí o zachování ošetřovného pro rodiče dětí navštěvujících mateřskou školu, pokud se rozhodnou o své dítě nadále pečovat doma.

„Pan Plaga ani paní Maláčová mi na tuto výzvu mi doposud nijak konkrétně neodpověděli. Dle mého názoru však je velmi nespravedlivé, že rodičům dětí ze základních škol, kteří své dítě do školy posílat nebudou, ošetřovné zůstane, ale rodičům dětí z mateřských škol bude odebráno. Budu nadále usilovat o to, aby tato nerovnost byla spravedlivě narovnána,“ dodal Hladík.