Prestižní ocenění E.ON Energy Globe získalo Brno za dotační titul na zelené střechy, konkrétně díky němu vyhrálo kategorii Čistý vzduch. Díky divoké kartě bude navíc s tímto projektem reprezentovat Českou republiku v zahraničí.

Zelené střechy snižují energetickou náročnost budov, jelikož střešní vegetace dobře izoluje a zamezuje tak ztrátě tepla nebo naopak budovu přirozeně ochlazuje. Z ekologického hlediska přispívají ke kvalitě okolního klimatu a umožňují zadržování srážkové vody. Fungují tak jako gigantická retenční zařízení.

Právě proto byla podpora zelených střech prioritou KDU-ČSL v komunálních volbách v roce 2018. Následně se nám ji podařilo zahrnout i do programového prohlášení koaliční smlouvy. Zhmotnit tento projekt se podařilo díky skvělému přístupu a nadšení pracovníků Odboru životního prostředí a odborníkům z Vysokého učení technického v Brně.

Dotační program jsme poprvé spustili v roce 2019, ročně do něho dáváme 20 milionů korun. Jenom za loňský rok se podařilo podpořit více než dva hektary nových zelených střech. Žádat o dotaci můžou fyzické i právnické osoby, finančně přispíváme i na projektové dokumentace a zajišťujeme odborné poradenství. Na samotnou střechu přispíváme v rozmezí 700 – 1400 korun na metr čtvereční.

Čistou a zelenou přírodu podporuje Brno komplexně pomocí tzv. ekodotací. Dotace Zeleň střechám je jednou z nich. Mimo ní podporuje město finančně také zachytávání dešťové vody, revitalizace vnitrobloků, ekologicky zaměřené akce a výuku. Přispívá navíc také na elektronickou šalinkartu. Více o ekodotacích se dozvíte ZDE.

Vítězství v soutěži Energy Globe je velkou motivací pro další projekty, Brno se navíc může stát inspirací pro další města v České republice i v zahraničí.