Česká národní banka navrhla nové pravidlo pro udělování hypoték (splátka hypotéky nesmí přesáhnout 45 % čistých příjmů), čím zpřísňuje možnosti pro střední třídu získat nové bydlení. V Brně se však s touto situací chystají poprat po svém. Na zasedání Rady míří návrh lidoveckého náměstka Petra Hladíka na zřízení družstevního bydlení, ze kterého by lidé mohli získat byty do svého vlastnictví. Pilotní projekt nového systému by mohl začít už o prázdninách.

„Vím, že lidé jsou ze zpřísňování podmínek pro udělování hypoték nešťastní a teď se mohou začít bát, proto reaguji s představením řešení, které máme právě pro střední třídu. V Brně udržujeme městský bytový fond na úrovni 15 procent z celkového množství bytů. Ale využíváme ho trochu jinak než ostatní města. Brněnská forma družstevního bydlení dává lidem možnost získat byt. Systém je nastaven tak, že město Brno společně s lidmi založí družstvo, do něhož vloží pozemek určený k výstavbě bytového domu. Toto družstvo si vezme od banky úvěr, který mu postupně budou splácet lidé, kteří se do družstva přidají. Lidé se k družstvu připojují s počátečním vkladem ve výši 300–500 tisíc korun. Družstevníci pak v pravidelných splátkách 10-12 tisíc měsíčně splácejí úvěr, které si družstvo vzalo,“ uvedl 1. náměstek primátora Petr Hladík.

Až je pomocí tohoto systému úvěr splacen, město z družstva vystupuje a družstevníkům zůstávají jejich byty v družstevním vlastnictví. Nejedná se o byty pro sociálně slabé, ale pro střední třídu, která se musí prokázat pravidelným příjmem. Pokrývá tak okruh lidí, kteří pravidelně vydělávají, ale přesto nedokážou splnit podmínky bank pro hypoteční úvěry.

„O byt se mohou ucházet manželé či partneři ve věku 18-40 let, kteří žijí ve společné domácnosti. Jejich společný čistý příjem se pohybuje v rozmezí od 25 tisíc do 45 tisíc korun měsíčně. Manželé nebo partneři také nesmí disponovat žádnou nemovitostí určenou k bydlení a nesmí být zadluženi. Bodovou výhodu budou mít ti žadatelé, kde alespoň jeden z páru má trvalý pobyt na území města Brna a také pokud jsou rodiči dítěte žijící s nimi ve společné domácnosti,“ dodal Hladík.

Systém družstevního bydlení vznikl za spolupráci s odborníky na bydlení i na základě sociologického průzkumu mezi Brňany. Pilotní projekt družstevního bydlení by mohl začít už o prázdninách.

„Na tomto modelu jsme spolupracovali s urbanisty, architekty a odborníky na bydlení z nedaleké Vídně, kde tento systém funguje. V loňském roce se nad tímto tématem uskutečnila debata na Staré radnici, kam dorazila expertka z Vídně paní Susan Kraupp. Vycházíme také z průzkumu veřejného mínění, kde lidé jasně dali najevo, že touží po vlastnické formě bydlení. Dobrou zprávu je, že pokud všechno půjde, jak má, budeme první družstvo zakládat již v letních měsících tohoto roku. Máme vytipované dva domy s celkem 15 byty,“ doplnil Hladík.

Družstevní bydlení v Brně výrazně pomůže pracující střední třídě k tomu, aby dokázali během svého života získat byt.