V KDU-ČSL jsme přišli na začátku června s návrhem na ústavní ochranu vody a půdy. Náš návrh však vláda na konci červenci odmítla. Proto jsme jako lidovci koncem srpna spustili petiční akci s názvem Voda nad zlato. Akce probíhá v celé České republice a doposud se pod petici podepsalo skoro 18 tisíc lidí. Největší zájem podepsat petici mají lidé v Jihomoravském a Zlínském kraji. Podpisy budeme sbírat až do konce května příštího roku, pokud vláda bude nadále odmítat projednání návrhu na ústavní ochranu vody a půdy.

Jako Lidovci vnímáme vlastní navrhovanou ústavní ochranu vody a půdy jako dostatečně silný právní podklad pro případ vzniku dalších zákonů. Důležité je ochránit vodu a půdu před jinými zájmy. V současné době se to nedaří. Ochrana vody a půdy ustupuje těžbě štěrkopísku, výstavbě průmyslových center a skladišť či ukládání nebezpečného odpadu. To je ale špatně, protože štěrku se nenapijeme. Lidé naši petici velmi uvítali, doposud se podařilo v celé České republice posbírat téměř 18 tisíc podpisů. A každý týden nám podpisy pod peticí přibývají.

Největší zájem o podepsání petice projevují obyvatelé Jihomoravského a Zlínského kraje.

V našem Jihomoravském kraji dlouhodobě bojujeme za ochránění podzemní zásobárny pitné vody v okolí Bzenecka. Pitný zdroj pro téměř 150 tisíc lidí zde ohrožuje rozsáhlá plánovaná těžba štěrkopísku, která dostala povolení od Ministerstva životního prostředí. Lidé tento problém vnímají velmi intenzivně a aktivně nás oslovují, že chtějí petici podepsat. I proto petici v Jihomoravském kraji podepsalo už více než 5 tisíc lidí. Jenom na Hodonínsku je to přes 2 tisíce podpisů.

Okresní organizace KDU-ČSL Hodonín aktivně připravuje sběr podpisů ještě v letošním adventním čase. A na rok 2020 připravuje senátorka Hubáčková společně se starostou Josefova Vojtěchem Pospíšilem (KDU-ČSL) cyklus přednášek o ochraně vody a půdy.

Během sběru podpisů jsme se setkali s velkou řadou dotazů, lidé téma ochrany vody a půdy zajímá. Na jejich popud se naši představitelé rozhodli, že v příštím roce uskuteční cyklus přednášek o ochraně vody a půdy. Chceme občany blíže seznámit s tímto problémem. A také jim blíže představit, jakou roli v této ochraně hrají obce a kraj a jakou roli stát.

 

Petr Hladík
1. náměstek brněnské primátorky
místopředseda KDU-ČSL pro životní prostředí