První náměstek brněnské primátorky Petr Hladík již v minulosti uspořádal dva hackathony. Vítězné nápady se nyní snaží zrealizovat. Tentokrát ho oslovili mladí architekti s nápadem, aby se příští hackathon soustředil na problémy a výzvy, které se objevily během koronavirové krize, a to v oblasti školství, sportu, veřejného prostoru, zdraví obyvatel a životního prostředí. Během května budou odborníci veřejnost seznamovat s jednotlivými problémy a zájemci o hackathon budou moci zasílat krátké prezentace svých nápadů Následně budou ty nejzajímavější rozpracovány na dvoudenním červnovém hackathonu.
Autoři nápadu již dříve představili projekt Gastro žije, skrze který chtěli pomoci podnikatelům v gastro průmyslu.
„Koronavirová krize byla pro všechny zcela nová situace, která ale ukázala mnoho výzev a problematik, ze kterých se můžeme ponaučit. Jsme přesvědčeni, že zapojením veřejnosti můžeme získat zajímavé nápady k tématům, která nás v současné době trápí nejvíce. Oslovili jsme proto s naším nápadem náměstka Hladíka, který v minulosti pořádal hackathony pro veřejnost a rozhodli jsme se pod jeho záštitou uspořádat obdobnou akci. Vzhledem k současným opatřením však část hackathonu bude probíhat on-line,“ uvedl za Urban hackathon Václav Kocián.
Podle Hladíka se během koronavirové krize objevilo velké množství nápadů v různých oblastech.
„Velmi oceňuji snahu mladých architektů uchopit koronavirovou krizi jako příležitost pro určité ponaučení. Myslím, že je to velmi dobrý přístup. Domluvili jsme se, že v první fázi se společně s odborníky budeme snažit zájemce seznámit s problémy a výzvami, které se během nouzového stavu objevily v oblastech školství, životního prostředí, veřejného prostoru, sportu nebo zdraví obyvatel, potažmo zdravotnictví. Následně vyzveme zájemce, aby nás ve stručnosti seznámili se svými nápady, ze kterých pak odborná porota vybere ty, které se do hloubky rozpracují na setkání v červnu,“ uvedl náměstek Hladík.
Autoři nápadu, chtějí s podobným hackathonem prorazit i do jiných měst.
„Velmi si vážíme otevřenosti města Brna, ve kterém máme prostor své nápady prezentovat jako první. Myslíme si, že podobné výzvy mohou řešit i jinde. Proto chceme s konceptem Urban hackathonu oslovit i další města” říká architekt Kocián.
Odměnou pro ty nejlepší nápady je to, že se je představitel města, v tomto případě náměstek Hladík, pokusí zrealizovat. První hackathon byl zaměřen na odpadové hospodářství, druhý se zaměřoval na sucho a klimatickou změnu. Oba vítězné nápady se nyní připravují na realizaci. Veškeré informace k připravovanému hackathonu najdou zájemci na http://www.urbanhackathon.cz/
Harmonogram
11.5.2020
Představení témat Urban hackathonu na tiskové konferenci
18.5.2020
Online debata s odborníky na vybraná témata
19.5. – 31.5.2020
Registrace nápadů veřejnosti na stránkách urbanhackaton.cz/registrace
1.6.2020
Výběr vhodných nápadů odbornou komisí a zveřejnění výsledků
2.6. – 12.6.2020
Hlasování veřejnosti o 5 nápadech, které se zúčastní Urban hackathonu
13.6.2020
Vyhlášení nejúspěšnějších nápadů dle hlasování veřejnosti
13.6. – 18.6.2020
Závěrečné přípravy, sestavování týmů
19.6. – 20.6.2020
Konání Urban hackathonu
29.6.2020
Představení výsledků na tiskové konferenci