Sucho v posledních letech sužuje lidi v celé Evropě a situace se nemá do budoucna příliš zlepšit. Proto města přichází s opatřeními, která šetří vodu nebo ochlazují města. KDU-ČSL připravila sadu takových opatření pro Brno. Návrh lidoveckých opatření se zamlouvá i senátorce Anně Hubáčkové, která se jihomoravskému vodohospodářství věnuje více než třicet let.

„Tropické teploty bez dešťů zažíváme v posledních letech často. Letošní rok je v tomto ohledu ještě horší než roky minulé. Hodnoty celkových srážek na území města Brna jsou totiž letos na polovičních hodnotách předchozích parných let. Je potřeba se suchu postavit. S odborníky na hospodaření s vodou jsme připravili několik opatření, která chceme prosadit. Odbor životního prostředí a Odbor vodního a lesního hospodářství a zemědělství v tomto ohledu výrazně zaspal, proto chceme v případě úspěchu ve volbách o vedení těchto oblastí usilovat,“ uvedl první náměstek primátora Petr Hladík.

Lidovci s chtějí zaměřit, jak na majitele rodinných domů, tak i na sídlištní zástavbu. Chtějí více stromů a keřů v ulicích a slibují lepší péči o zeleň.

„V okrajových částech Brna máme poměrně hodně rodinných domů, jejichž majitelé by rádi využívali dešťovou vodu k zalévání zahrádek či k jiným účelům. Pro ně chceme zavést padesátiprocentní dotace na nádrže na dešťovou vodu. Velký potenciál pro šetření s vodou mají ale také sídliště. Tam chceme vybudovat velké rezervoáry, které budou sloužit pro zachycování dešťové vody. Ta se následně bude využívat ke kropení a čištění ulic nebo zalévání stromů. Je totiž hezké, že se v současnosti město a městské části snaží sázet více zeleně, bohužel ale spousta z nových stromů uschla, protože už následně není zabezpečená řádná péče o zeleň, to chceme taky změnit. Tam, kde se nyní nemohou sázet stromy, kvůli mělkému umístění technických sítí a kabelů, chceme sázet keře s mělkým kořenovým systémem. Vytvoříme také program zelených střech pro vhodné domy ve vlastnictví města. Všechna zmiňovaná opatření už nyní plánujeme u nové výstavby v lokalitě Kamenný vrch II, dodává Hladík.

Ulice pak chtějí ochlazovat budováním více vodních prvků a takzvaných mlžítek, která jsou nyní často viděna v zahraničí. V těchto systémech voda často cirkuluje, anebo se využívá drobného kapání či rozprašování vody, které dokáže lokálně výrazně ochladit prostředí.

Senátorka za Hodonínsko Anna Hubáčková se profesně věnuje vodohospodářství více než třicet let a plány brněnských lidovců oceňuje. Hubáčková chce v Senátu otevřít debatu nad připravovanou novelou vodního zákona.

„Boj se suchem je nyní důležitější než kdykoli předtím, proto jsem ráda, že kolegové z brněnské KDU-ČSL připravili souhrn velmi dobrých a promyšlených opatření. Na celostátní úrovni se nyní připravuje novela vodního zákona. Ze své pozice se chci zasadit, aby v ní byl zdůrazněn veřejný zájem na ochraně vod a jejich využití. Je potřeba řešit možnosti využití odpadních vod, vod dešťových a ochranu zdrojů pitných vod. Tyto body budu do novely prosazovat nejen já, ale i celý senátní klub KDU-ČSL,“ uvedla Hubáčková.

V přiložených tabulkách lze vidět přehled srážek na území města, které ukazují, že v letošním roce s výjimkou měsíce ledna dosahují průměrné srážky polovičních hodnot než v předchozích letech.

Kliknutím zvětšíte tabulku.

Kliknutím zvětšíte tabulku.