Kostel sv. Jakuba většího s více než devadesátimetrovou kostelní věží patří mezi gotické perly Brna. Interiér kostela byl opravován v letech 2015-16. Nadále jsou ve špatném stavu střecha, krovy, válkou poničená impozantní okna a kamenné prvky. Svatojakubská farnost získala na obnovu této národní památky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši necelých 112 milionů korun. Opravy ve sníženém rozsahu nakonec vyjdou kvůli rostoucím cenám na 131 milionů korun. Částkou 10 milionů korun přispěje také město Brno, které společně s farností plánuje na věži ve výšce 42 metrů veřejně přístupnou vyhlídku. Ukončení oprav a zprovoznění vyhlídky farnost předpokládá začátkem roku 2024.


„Jakub byl vždy městský kostel. Jsme rádi, že můžeme s městem spolupracovat a že se Brno chce stát partnerem pro záchranu památky a projekt i finančně podpořit dotací. Mnohá místa exteriéru (mnohdy ta, která nejsou na první pohled vidět) jsou ve velmi špatném stavu. Rekonstrukce je proto nutná. Více než 80 procent nákladů nám pokryje státní dotace, samotná farnost přispěje minimálně deseti miliony korun, počítáme s vyhlášením sbírky a zapojením sponzorů z řad firem i drobných dárců. Za případný příspěvek města budeme opravdu vděční,“ uvedl farář svatojakubské farnosti Jan Pacner.

Vedení města schválilo příspěvek na rekonstrukci ve výši 10 milionů korun na jednání rady v pondělí 6. prosince. Následně jeho poskytnutí schválili i zastupitelé na zasedání o den později.


„Vedení města Brna se dohodlo s farností, že přispěje 10 milionů korun na zajištění financování rekonstrukce této významné stavby. Svatojakubský kostel patří k brněnským dominantám a je častým vyhledávaným cílem nejen Brňanů, ale i turistů. Proto je v zájmu města podílet se na záchraně této národní kulturní památky. V kostele budou postupně umisťovány informační panely vysvětlující důvody rekonstrukce a postup jednotlivých oprav. Budou také vytvořeny informační a dárcovské stránky na webu a elektronický systém vybírání příspěvků. Při zvláštních příležitostech, jako je například Noc kostelů, bude probíhat atraktivní videoprojekce. Až bude rekonstrukce dokončena, chtěli bychom novou svatojakubskou vyhlídku ve věži otevřít veřejnosti,“ doplnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.


Slavnostní zahájení rekonstrukce s představením celé investiční akce proběhne ve svatojakubském kostele začátkem roku 2022, a to v závislosti na epidemické situaci.

Kontakt:
Mgr. Petr Hladík

první náměstek primátorky města Brna

hladik.petr@brno.cz

tel.: 731 402 618

Mgr. Jan Pacner

farář

jan.pacner@svatyjakub.cz

tel: 736 529 203

Foto: Jakub Bouška, https://www.gotobrno.cz/misto/kostel-sv-jakuba/