Chceme předat Brno budoucím generacím v lepším stavu, než jsme ho přebírali. Musí to být město, které bude moderní, udržitelné a přátelské. Příběh solární elektrárny zapadá do mozaiky aktivit, kterými se k tomu chceme přiblížit.

Energie vyrobená ze slunce má obrovský potenciál, rozhodli jsme se proto se společností SAKO připravit plán na pokrytí stovek střech brněnských budov fotovoltaickými panely. Jde o investici za 1,2 miliardy korun, z čehož polovinu těchto nákladů by měla pokrýt dotace. Máme nyní vytipovaných asi 120 budov o rozloze 120 000 metrů čtverečních, což odpovídá rozloze 15 fotbalových hřišť. Celkově se fotovoltaickými panely může pokrýt až 500 střech. V první fázi se bude jednat o střechy na budovách ve vlastnictví města nebo městských částí, později ale chceme zapojit také soukromé subjekty nebo společenství vlastníků.

Kromě stovek fotovoltaických zdrojů na střechách je součástí projektu také výstavba elektrodového kotle v kombinaci s akumulátory tepla v areálu SAKO Brno. Výrobní zdroje se spojí do agregačního bloku a ten bude vstupovat do distribuční soustavy jako jedna velká elektrárna. Většina vyrobené energie se spotřebuje v místě a přebytky budou putovat do sítě. Díky tomu dokážeme garantovat cenu u takto vyrobené energie na několik let dopředu. Chceme nastavit takový systém, aby se lidem energie vyrobená ze solárních panelů opravdu vyplatila.

Tento projekt je ukázkou toho, že když se chce, všechno jde. Od začátku myšlenky až po instalaci prvních panelů uběhl zhruba rok. Vše díky skvělé práci zaměstnanců městské společnosti SAKO probíhá v rekordně krátké době. Prvních 88 panelů jsme instalovali na bytových domech v ulici Vojtova. Během příštího roku budeme instalovat panely na dalších 60 střechách.

Mám obrovskou radost, že Brno jde odvážnou cestou a ukazuje ostatním městům v České republice, že to jde. Věřím, že se ostatní města k nám s podobnými plány brzy přidají, protože jenom v Brně ušetří tento projekt 36 tisíc tun emisí CO2 ročně. Celkový výkon panelů na brněnských střechách by měl dosáhnout 40 megawattů, přičemž očekávaná roční výroba elektřiny ze solárních panelů podporovaných městem se odhaduje kolem 43 gigawattů.

V rámci tohoto projektu je také důležité zmínit mapu osvitu. Každý občan města Brna si díky mapě osvitu může zjistit, jaký výkon by měla solární elektrárna na jeho střeše a díky tomu si vypočítat, zda se mu investice do solárních technologií vyplatí. Mapa osvitu je volně přístupná na adrese: www.brno.cz/mapa-osvitu