Myslíme na všechny Brňany, a proto chceme bezbariérové Brno, aby i handicapovaní mohli být součástí brněnské společnosti a nebránili jim v pohybu schody či jiné překážky, které lze odstranit. V roce 2017 jsem proto inicioval vznik Poradního sboru pro bezbariérové Brno. I letos jsme odvedli velký kus práce a město opět investovalo do bezbariérových úprav Brna, kterých nebylo málo. 

Řešili jsme stovky podnětů od samotných Brňáků, připomínkovali jsme stavby a projekty v celém městě a pomáhali vyřešit nepovedené opravy. Doplnili jsme vodící linie na nádraží v Králově Poli, upravili místa pro přecházení a chodníky, provedli jsme bezbariérové úpravy zastávek MHD a mnoho dalšího po celém Brně. Zároveň jsme zpřístupnili další tréninkové bezbariérové byty a byty se zvýšenou přístupností, které jsou upraveny pro osoby s berlemi nebo menším mechanickým vozíkem.

Překážky v životě se ovšem netýkají pouze pohybově handicapovaných, ale také nevidomých osob, pro které jsme letos v Brně otevřeli Dům služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky. Centrum vzniklo na místě domu umělce a básníka Chaloupky, jehož posledním přáním v roce 1930 bylo, aby jeho dům sloužil nevidomým. Jelikož musela být původní budova zbourána, podíleli jsme se na financování nového důstojného místa setkávání a pomoci pro nevidomé. Přání umělce Chaloupky je tak vyslyšeno.

S dalšími úpravami nám pomáhá aktualizovaný Akční plán, který stanovuje opatření a cíle na další dva roky. Jednou z našich priorit je i kontrola nových překážek jako jsou lešení, zahrádky, parkování nebo sdílené koloběžky. Jedná se o stěžejní dokument pro to, aby bariéry v Brně mohly systematicky mizet a předcházelo se jejich vytváření. Za dobrým plánem vždy je vždy dobře odvedená práce, proto chci poděkovat kolegům z odborů a institucí, kteří jsou součástí poradního sboru. Díky vám je Brno přístupnějším a lepším místem pro život.