Oslavy třicetiletého výročí zakončí brněnská filharmonie grandiózním oratoriem Svatá Ludmila. Koncert se uskuteční v katedrále sv. Petra a Pavla v 18 hodin. Při koncertě pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese se kromě sólistů a orchestru představí také těleso čítající přes 110 zpěváků. Slavnostní večer zahájím svým proslovem já z pozice 1. náměstka primátorky města Brna a kněz, přírodovědec a spisovatel Marek Orko Vácha.

Velmi vítám, že se do oslav třicetiletého výročí od Sametové revoluce zapojila celá společnost. Během dne budou probíhat studentské a akademické oslavy, mnoho vzpomínkových událostí, různé besedy či přednášky. Ale jsem moc rád, že výrazně se zapojí i umělci, kteří sehráli v událostech před třiceti lety nezastupitelnou roli. Koncert brněnské filharmonie bude tím nejdůstojnějším zakončením brněnských oslav.

Svatá Ludmila je jedním z Dvořákových nejrozsáhlejších děl, co do délky i instrumentace. Podle dobových pramenů jeho intenzivní soustředění a psychické vypětí při práci přešlo v záchvaty agorafobie, kterými trpěl po zbytek života. Skladatel Josef Suk, Dvořákův žák a zeť ve svých vzpomínkách uvádí, že při práci na oratoriu Svatá Ludmila byl Dvořák unaven, nervosní a měl těžké potíže se žaludkem. Byl v té době velmi nespokojen a byla skutečně obava o jeho život. Odborníci považují oratorium za mimořádně barvité a melodické dílo se střídajícími se pasážemi velkolepými a komorními.

Koncert se koná 17. listopadu v 18.00 v katedrále na Petrově. Vstupenky na sezení jsou již vyprodány, zbývají pouze vstupenky na stání, kterých je k dispozici necelá sedmdesátka. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v Besední ulici a Domě pánů z Lipé, online na www.filharmonie-brno.cz a na místě hodinu před koncertem.

 

Obsazení koncertu:

Pavla Vykopalová soprán / soprano (Svatá Ludmila)

Jana Sýkorová alt / alto (Svatava)

Michal Lehotský tenor (Bořivoj)

Martin Šrejma tenor (Rolník)

Richard Novák bas / bass (Svatý Ivan)

 

Vox Iuvenalis

Smíšený sbor Kantiléna / Kantiléna Mixed Choir

Pěvecký sbor Masarykovy univerzity / Masaryk University Choir

sbormistr / choir director Jan Ocetek

Filharmonie Brno

dirigent / conductor Dennis Russell Davies

 

Petr Hladík
1. náměstek brněnské primátorky
místopředseda KDU-ČSL