Bývalý výrobní areál Zbrojovky se přeměňuje v novou moderní čtvrť. Nová Zbrojovka se postupně stává častým turistickým a kulturním cílem hlavně právě pro svou průmyslovou minulost. Tu nyní přiblíží i unikátní archiv fotografa Romana France. Pro účely prezentace fotografií z různých období dějin Zbrojovky uzavřelo město Brno memorandum se společností Nová Zbrojovka, fotografem Romanem Francem, příspěvkovou organizací TIC Brno a Muzeem města Brna. 

„Zbrojovka je pojem, který přesahuje nejen hranice našeho města, ale i hranice naší země. Jako vedení města Brna podporujeme aktivity, které přibližují jedinečnost této lokality. Fotograf Roman Franc nás oslovil s tím, že by rád pro účely města daroval svůj archiv, který čítá více než 10 tisíc fotografií. Proto jsme společně uzavřeli memorandum o spolupráci se společností Nová Zbrojovka a příspěvkovými organizacemi TIC Brno a Muzeum města Brna,“ uvedl 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

TIC Brno díky fotografiím rozšíří v příštím roce projekt Brno INDUSTRIAL o publikaci a výstavu těchto fotografií.

„Výstava bude na velkoformátových nosičích přístupna nejen v rámci Nové Zbrojovky, ale také na jiných místech ve městě. Bude se jednat o jakousi stezku o životě Zbrojovky. Na fotografiích jsou zachyceny okamžiky od období první republiky až po 80. léta minulého století. Jedná se o unikátní počin, protože fotografie jsou nyní ve formě negativů a postupně budou tříděny, plně digitalizovány a vybírány pro následnou prezentaci. Veřejnost tak spatří desítky let staré fotografie vůbec poprvé,“ doplnil Hladík.

Město Brno vyčlenilo na projekt z rozpočtu 500 tisíc korun. Poté, co výstava skončí, fotografie zůstanou v majetku města Brna a budou archivovány prostřednictvím Muzea města Brna.