Sdílené bydlení pro zdravotní sestry bylo v Brně zavedeno již před dvěma lety. Město tak chce pomoci nemocnicím při hledání kvalifikovaného personálu, s jehož nedostatkem se většina nemocnic v současnosti potýká. Koncem roku 2018 tak bylo použito pro sdílené bydlení zdravotních sester celkem 12 bytů. Pro tyto účely jsou nejvhodnější velké byty se čtyřmi nebo pěti pokoji, kteří se většinou obtížně obsazují standardními zájemci o městské byty.
Město i po výměně náměstků v oblasti bydlení v této snaze pokračuje. Nyní chce pomoci své příspěvkové organizaci, Úrazové nemocnici v Brně, s řešením situace na pracovním trhu. Za poslední dva roky jí poskytlo dva byty se sníženým nájemným, které pak nemocnice svým nelékařským pracovníkům nabízí ve formě sdíleného bydlení jako benefit. Dnes radní schválili za stejných podmínek pronájem třetího bytu.
Jsem rád, že město ve sdíleném bydlení zdravotních sester a také seniorů pokračuje i v novém volebním období. Je to efektivní využívání velkometrážních bytů. Město zároveň nemá příliš mnoho jiných možností, jak pomoci nemocnicím s problémem chybějícího personálu. S nedostatkem kvalifikovaných pracovníků bude muset začít bojovat především Ministerstvo zdravotnictví.
Byty město nejprve zrekonstruuje a pak teprve nabízí Úrazové nemocnici k pronájmu. Ta potom se svými zaměstnanci uzavírá podnájemní smlouvy. K aktuálním dvěma bytům na Masarykově a České jí díky dnešnímu rozhodnutí rady přibyde ještě jeden byt na Masarykově ulici.
Nájemné je ve všech bytech stanoveno ve výši 58,63 Kč/m2/měsíc a vždy k 1. červenci se zvyšuje o míru inflace – v letošním roce tedy stoupne na 59,86 Kč/m2/měsíc.
Sdílené bydlení může nemocnice nabídnout výhradně svému nelékařskému zdravotnickému personálu, což jsou kromě zdravotních sester například laboranti nebo fyzioterapeuti.
Petr Hladík 1. náměstek brněnské primátorky místopředseda KDU-ČSL