Moderní město by mělo nabízet více než jen obchody a pracovní příležitosti. Mělo by být hlavně místem, kde se dá žít. Se zdravou a bohatou přírodou. Na tom pracujeme a daří se toho opravdu hodně. 

Hlavně jsme rozjeli ekodotace. Příspíváme na zelené střechy, zachytávání dešťové vody nebo revitalizaci vnitrobloků. Díky tomu se v Brně zelená už přes 200 střech a 50 vnitrobloků. Zelené střechy jsme začali podporovat jako první město v Česku a vyhráli jsme díky tomu i ocenění Energy Globe a Smart City. Cenu jsme získali i za plnění závazku snižovat emise CO2.

Zpřístupňujeme řeky, třeba Svratku a Starou Ponávku. U té vznikl krásný park Mariacela v Komárově a další bude na Škrobárenské. Zahájili jsme projekt Nové parky pro Brno a začali třídit bioodpad. Připravujeme stavbu bioplynové stanice, díky které ho využijeme i k pohánění autobusů. 

Stavět už jsme také začali městskou solární elektrárnu a tím udělali velký krok k energetické soběstačnosti každé domácnosti i celého Brna. Není na co čekat. Komunitní energetiku už brzdí jen změna zákonu. Následně se do společné sítě budou moci napojit i Brňané a prodávat do sítě energii, kterou sami nevyužijí. Toto je cesta, jak už do roku 2025 zajistit stabilní ceny a nebýt přitom závislí na jiné zemi nebo kraji.

Díky patří kolegům z Odboru životního prostředí, kteří mi pomáhají projekty realizovat. Věřím, že můžeme jít ještě dál. Brno už je teď inspirací pro ostatní města, je potřeba v tom pokračovat a udělat z Brna hlavně skvělé místo pro život.

Petr Hladík

1. náměstek primátorky města Brna