Rozhovor s místopředsedou strany Petrem Hladíkem o současné situaci v KDU-ČSL

Jak hodnotíte rozhodnutí Marka Výborného rezignovat z funkce předsedy KDU-ČSL?

Marek jasně ukázal, že pro KDU-ČSL jsou na prvním místě hodnoty. Jeho rozhodnutí si velice vážím a smekám před ním. Obdivuji také, jak v současné době ještě dokáže vést stranu, aby ji mohl předat dál v co nejlepším pořádku.

O tom, jak bude postupovat měl jasno hned po tragické události, která jeho rodinu zastihla, ale nechtěl dělat unáhlená rozhodnutí, která by mohla naši stranu ohrozit. Ukázal obrovskou mravní soudržnost.

Takové osobnosti naše společnost a naše republika potřebuje, a proto věřím, že i Marek se jednoho dne bude výrazně podílet na budoucnosti České republiky i KDU-ČSL, teď ho ale nejvíce potřebuje jeho rodina.

V jaké kondici je nyní KDU-ČSL?

Největší silou KDU-ČSL je její široká členská základna. Máme ve svých řadách spoustu lidí, kteří chtějí straně pomoct, aby se v dnešní nelehké době dokázala prosadit. Musíme proto pracovat na tom, aby se nám podařilo skrze své členy čitelně vysvětlovat naše postoje.

Musíme lidem ukázat, že děláme politiku pro každého z nich, pro jejich děti i rodiče, ale i pro prostředí, ve kterém žijeme. KDU-ČSL rozhodně není stranou minulosti, nabíráme nové členy a máme fungující mládežnickou organizaci. Pokud se všichni společně nadchneme, dokážeme jít úspěchu naproti.

Kdo by měl být budoucím předsedou? Z počátku zaznívalo i vaše jméno, proč jste kandidaturu odmítl?

Je pravdou, že se na mě s touto otázkou obracelo mnoho členů i novinářů. Musím říct, že mě tato důvěra nesmírně těší a moc si ji vážím. Před rokem jsem chodil od domu k domu a spolu s Brňany tvořil plán pro Brno, slíbil jsem jim, že udělám vše proto, aby Brno bylo boží. Jako projektový manažer vím, že dělat úspěšně dva tak náročné projekty by šlo jen těžko.

Ale pro KDU-ČSL chci pracovat nadále, chci posilovat její kompetenci v oblasti životního prostředí, protože mi záleží na tom, v jakém prostředí budou vyrůstat naše děti a vnoučata. Nový předseda by měl navázat na rozdělanou práci svých předchůdců, především na směr, který nastolil Marek Výborný, jsem přesvědčen, že tento směr je pro KDU-ČSL ten správný. Dále by měl pracovat na tom, aby KDU-ČSL byla otevřená lidem, neuzavírala se do sebe, byla schopna spolupracovat a zároveň chránila budoucnost demokracie. Měl by spojovat a hledat dobrá řešení pro KDU-ČSL i Českou republiku.