Pavilon G1 na brněnském výstavišti se zaplnil darovaným nábytkem pro ukrajinské rodiny, které utekly do Brna před válkou. Lidé tu denně darují stovky kusů funkčního a zachovalého nábytku. Zájem je nyní hlavně o matrace a dětské postýlky.

„Denně do nábytkové banky přijede okolo dvě stě padesáti aut. Drobné vybavení lidé vozí i městskou hromadnou dopravou, tuhle cestu využije asi třicet lidí za den. Každý den tak přibydou do sbírky další stovky kusů nábytku,” uvedl Petr Hladík, první náměstek brněnské primátorky.

Přímo v pavilonu G1 mohou lidé z Ukrajiny nábytek také odebírat.

„Nábytek zaplnil celý pavilon G1 na brněnském výstavišti. Jednou stranou lidé neustále přiváží a na straně druhé ho odebírají buď přímo ukrajinské rodiny nebo lidé, kteří je ubytovávají. V obou případech platí, že se musí prokázat potřebnými dokumenty. Ukrajinští občané předkládají pas, pronajímatelé zase potvrzení o tom, že uprchlíkům poskytují ubytování,” upřesnil Hladík.

Nábytek je určený pro rodiny, které utekly před válkou na Ukrajině a získaly v Brně nebo jeho okolí ubytování. To ale často není vůbec nebo jen částečně vybavené. Lidé proto darují zachovalé postele, skříně, stoly, židle, ale i drobnou a bílou elektroniku jako pračky nebo ledničky.

„Velký zájem je o malé spotřebiče a elektroniku, ledničky a pračky, postele i dětské kočárky. Aktuálně je nedostatek hlavně matrací a dětských postýlek. Veškerý nábytek je však nutné darovat v zachovalém a plně funkčním stavu,” doplnil Hladík.

Nábytková banka funguje na brněnském výstavišti v pavilonu G1 od 4. března. Otevřena je každý den včetně sobot a nedělí od dvanácti do osmnácti hodin. Lidé mohou vozit nábytek přímo sem přes čtvrtou bránu. V nábytkové bance pracují lidé z Magistrátu města Brna a městské společnosti SAKO.

Kontakt na koordinátorku p. Houzarovou: tel. 736 784 599.