Volební kampaně jdou do horké fáze. Lidovci a Starostové na poslední měsíc kampaně otevřeli kontaktní centrum na náměstí Svobody. Je prosklené, má zelenou střechu a fotovoltaické panely. Kandidátku Lidovců a Starostů vede Petr Hladík, který má podporu desítek osobností nejen z Brna. Podporuje ho i hejtman Jan Grolich, který je s Hladíkem na propagačních materiálech. Lidé se budou moci na kontaktním centru setkávat s kandidáty, ale i s dalšími osobnostmi veřejného života v Brně. Zároveň si zde budou moci vyzvednout reklamní předměty.

„Naše kontaktní centrum bude živým místem, otevřeným úplně každému. Je prosklené, aby nevytvářelo žádné bariéry. Přesně takovou chceme i politiku na magistrátu. Lidé musí vědět, co se tam děje. Primátor se nesmí bát chodit mezi lidi a vysvětlovat jim rozhodnutí města. Poslední tři měsíce se ptáme lidí v ulicích nebo u nich před domem, jak se jim tu žije a co by chtěli zlepšit. Vysbírali jsme tisíce podnětů a na základě nich jsme vytvořili Plán pro Brno podle Brňáků. To nikdy žádné jiné politické uskupení neudělalo,“ uvedl při slavnostním otevření kontaktního centra kandidát na primátora Petr Hladík.

Kontaktní centrum tvoří jeden z těch modulů, které se nyní začínají hojně využívat v udržitelném a přírodě blízkém stavitelství. Má zelenou střechu a fotovoltaické panely, které vyrábí elektřinu pro prezentační obrazovku a další drobné spotřebiče. Právě životní prostředí a energetická soběstačnost je jedním z témat, kterému se koalice Lidovců a Starostů dlouhodobě věnuje. Jejich lídr Petr Hladík dostal i nabídku dělat ministra životního prostředí, kterou ale odmítl kvůli rodině a práci pro Brno.

„V kontaktním centru se lidé budou setkávat s kandidáty a dalšími osobnostmi veřejného života. Zároveň za hezkého počasí budou před kontaktním centrem rozložena lehátka, kde si lidé budou moct odpočinout a dobít baterky,“ dodal Hladík, který mezi lidmi chodí v tričku s nápisem Rodičům dobít baterky. A právě na rodiče koalice pamatuje i ve svém programu.

„Jsme hlasem rodičů. Následující čtyři roky nebudou lehké, proto je důležité investovat finanční prostředky hlavně do lidí, aby tuhle situaci zvládli. Chceme proto zavést rodičovské vouchery, aby rodiče dokázali utáhnout volnočasové aktivity každého dítěte v rámci sportovních klubů, základních uměleckých škol, skautu a dalších jiných organizovaných kroužků i v této těžké době. Chceme město, které myslí na budoucnost. Chceme Brno pro děcka, jinými slovy, chceme takové Brno, kde se bude dobře žít i za 20 let,“ upřesnil Hladík.

Koalice představila deset bodů, které splňuje moderní město. Jde o dobré sousedské vztahy, otevřenou komunikaci, územní plán, energetickou soběstačnost, zeleň, dostupné bydlení, bezpečnost, bezbariérovost, úctu seniorům a aktivní odpočinek.

„Jsme hlasem pro moderní Brno. Je to takové město, kde lidé mezi sebou mají dobré sousedské vztahy a kde magistrát i jednotlivé městské části otevřeně komunikují a informují své obyvatele. Každý člověk musí mít možnost se zapojit a být vyslyšen. Proto chceme zavést pravidelná setkání vedení města s občany v jednotlivých městských částech. Moderní město nepřešlapuje na místě, ale rozvíjí se, proto je pro nás prioritou přijetí nového územního plánu. Jeho nepřijetí považujeme za velkou chybu. Chceme energeticky soběstačné a zelené město, které dokáže zajistit dostupné bydlení, bezpečné a bezbariérové ulice, dostatek míst pro aktivní odpočinek a dokáže se postarat o seniory,“ uvedla Irena Matonohová, dvojka koaliční kandidátky.

Hladíka na primátora podporuje také jihomoravský hejtman Jan Grolich, který je na propagačních materiálech koalice s heslem ZA MĚ HLADÍK, ŘÍKÁ GROLICH.

„Politici se hlavně nesmí bát. Je fakt rozdíl, když máte osobnost, která ví, co chce, a tu práci udělá, nebo když ji nemáte. V Brně ví vlastně všichni, co se musí udělat, ale pak těsně před koncem cuknou. Když se tohle změní, tak to bude super. Kdybych si v Brně ve volbách vybíral já, tak letos je to za mě Hladík. Má tah na bránu a nepřešlapuje na místě. Dostal nabídku dělat ministra životního prostředí v Praze, ale dal přednost Brnu a rodině. Je opravdovým hlasem rodičů a kouká do budoucnosti,“ podpořil Hladíka Grolich.

Kromě Grolicha se za Hladíka veřejně postavila celá řada občansky aktivních lidí, a to nejen z Brna.

Petra Hladíka v kandidatuře na brněnského primátora podporují:

Mikuláš Bek – ministr pro evropské záležitosti, bývalý rektor Masarykovy univerzity
Miroslav Kundrata – ředitel strategického rozvoje Nadace Partnerství
Pavel Fischer – bývalý prezidentský kandidát, senátor
Markéta Munzarová – proděkanka Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity
Ludmila Brázdová – lékařka na Novorozeneckém oddělení Nemocnice Milosrdných bratří
Jindřich Frič – ředitel Centra dopravního výzkumu
Štěpán Policer – ředitel Cyrilometodějského gymnázia a střední odborné školy pedagogické
Jaroslav Katolický – proděkan Fakulty strojního inženýrství VUT
Jarmila Čerenská – předsedkyně bytového družstva Adamcova
Jitka Svobodová – ředitelka rodinného centra MaTáta
Simona Hradílková – signatářka Charty 77, aktivistka
Karel Mikula – ředitel Biskupského gymnázia
Roman Franc – fotograf
Tatiana Jopková – ředitelka Centra pro rodinu a sociální péči
Tomáš Tomáš – přednosta I. ortopedické kliniky Fakultní nemocnice U sv. Anny
Dominik Levíček – sociální pedagog a aktivista
Irena Jelínková – fundraiserka Společnosti pro ranou péči
Jiří Šedo – lékař, náměstek ředitele Masarykova onkologického ústavu
Majka Staňková – ředitelka Centra pro těhotné a rodinu
Marek Svoboda – ředitel Masarykova onkologického ústavu
David Macek – vedoucí Krajského pracoviště Národního pedagogického institutu ČR, viceprezident
festivalu Meeting Brno
Petr Pithart – bývalý předseda vlády, signatář Charty 77
Martina Polachová – iniciátorka zelené střechy na panelovém domě v Bohunicích, společenství
vlastníků Švermova
Stano Slovák – režisér a herec
Jan Tománek – taneční mistr
Petr Kotyza – atlet a pedagog
Markéta Olbertová – ředitelka ZŠ a MŠ Pastviny
Marie Jílková – poslankyně
Jan Špilar – kadeřník
Zdeněk Papoušek – bývalý senátor, hospodský