Už druhý rok jsme prožili v nejistotě a omezení způsobených pandemií. Letošní rok ale přece jen přinesl naději. Očkování. V Brně jsme na něj byli připraveni. Jediné co nám chybělo, byl dostatek vakcín. Byli jsme připraveni naočkovat 7 tisíc dávek denně pouze na Výstavišti, očkovali jsme ale zpočátku ještě na dalších třech různých místech. Později se také přidalo očkovací centrum Bohéma.

Od začátku jsme k celé situaci přistupovali velmi zodpovědně. Využili jsme znovu prostory brněnského výstaviště, které dříve sloužilo jako záložní nemocnice. Jako první město jsme měli velkokapacitní očkovací centrum a byli jsme připraveni očkovat tisíce dávek denně. Ostatní města se námi inspirovali při budování svých velkokapacitních očkovacích center. To vše se podařilo díky dobré spolupráci s nemocnicemi a krajem. Jakmile jsme měli dostatek vakcín, jeli zdravotníci a dobrovolníci v centru naplno. Na začátku května jsme tak mohli oslavit prvních 100 000 naočkovaných dávek vakcíny, což z očkovacího centra na výstavišti udělalo centrum s nejvíce naočkovanými v republice.

Co bylo pro mě osobně ale hodně důležité? Nezapomněli jsme na ty, kteří se na výstaviště nemohli dostat. Zejména na nepohyblivé seniory. Právě pro ně jsme s pomocí Sdružení zdravotnických zařízení II a Centrem paliativní medicíny vytvořili dva mobilní týmy, které očkovaly seniory přímo v jejich domově. Nemusely se tak řešit zbytečné převozy, které by mohly zkomplikovat zdravotní stav seniorů. Zároveň ale očkování imobilních otevřelo dveře k tomu, aby se mohla vnoučata potkat po dlouhých měsících se svými prarodiči a nemusela se tolik bát, že svou návštěvou babičku nebo dědečka ohrozí.

Tohle všechno se povedlo a nadále se daří díky skvělé koordinaci města, spolupráci s Jihomoravským krajem, ale z největší části také díky zdravotníkům a dobrovolníkům, kteří na očkovacích centrech pracovali a pomáhali, aby vše fungovalo, jak má. Všem patří obrovské díky. Nežijeme v lehké době, děkuji všem, kteří k celé situaci přistupují zodpovědně.