Ještě před koncem školního roku stihla na další brněnské škole vyrůst zelená střecha. Díky dotaci města Brna ji realizovala městská část Brno-Bohunice na základní škole Arménská.

„Střecha na jižní straně základní školy Arménská slouží jako spojovací krček mezi budovami, školáci ho ale využívají také jako venkovní přístřešek ve vnitrobloku školy. Celá konstrukce této střechy je z roku 1974 a téměř padesát let stáří se na ní značně podepsalo. Bylo proto nutné odstranit všechny její vrstvy až k nosné konstrukci. Na celkových 182 metrů čtverečních se místo střešní krytiny umístily zelené rozchodníkové koberce,” uvedl Petr Hladík, první náměstek primátorky města Brna.

Střecha na základní škole Arménská je první zelenou střechou, kterou realizovala městská část Brno-Bohunice.

„Střecha na jedné z budov ZŠ Arménská dosluhovala a bylo nutné ji v brzké době rekonstruovat. Rozhodli jsme se opravu využít k realizaci zelené střechy. Střecha pomůže zadržovat vodu a ochlazovat vnitřní prostory budovy. Dalším pozitivem je, že tato extenzivní zelená střecha je z oken školních tříd dobře viditelná, což příznivě prospívá k celkové pozitivní atmosféře na škole,” doplnil Antonín Crha, starosta městské části Brno-Bohunice.

V Bohunicích jsou i další střechy, které vznikly díky ekodotaci z města.

„Jednu z nich například realizovalo společenství vlastníků na Švermově na sedmi patrovém panelovém domě. Po celém Brně jich je více jak 200, kromě ZŠ Arménská pak máme i další střechy na školských zařízeních. Najdeme je například na mateřské škole Měřičkova v Řečkovicích a Mokré Hoře, na mateřské škole Řezáčova v Komíně nebo na modulární školce na Kamechách.“ dodal Hladík.

Nová skladba střešního pláště na ZŠ Arménská je teď složena ze zelených rohoží s rozchodníky na kokosovém nosiči, extenzivního substrátu, separační vrstvy, termicky spojených stavebních desek z recyklovaného polyesteru, nopové folie, separační a ochranné vrstvy, hydroizolace, vpichované geotextilie a penetračního nátěru. Ve spodní části byla zachována stávající vápenocementová omítka. Cena střechy je 1.694.000 Kč z toho dotace města Brna 1.080.000 Kč.