Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo postup přijímání dětí do mateřské školy během současné koronavirové pandemie. Učinilo tak po výzvě lidoveckého místopředsedy Petra Hladíka, který je náměstkem primátorky pro školství a sport v Brně. Na jeho žádost také nebudou muset rodiče s dětmi navštěvovat lékaře kvůli potvrzení o očkování a způsobilosti dítěte k nástupu do předškolního vzdělávání.

„Napsal jsem dopis ministru školství a ministru zdravotnictví, aby ujasnili tisícovkám rodičů a dětských lékařů, jak nyní mají postupovat. Do školek nastupuje v Česku více než 100 tisíc dětí, jejichž rodiče nevěděli, jak při vyplňování přihlášky postupovat. Žádal jsem, aby vše mohlo proběhnout elektronicky na dálku, proto jsem rád, že ministerstvo na mou žádost zareagovalo a za dva dny zveřejnilo na webu své stanovisko,“ uvedl Hladík.

Podle vydaného opatření proběhnou zápisy od 2. do 16. května 2020. Mateřské školy musí zorganizovat zápisy bez osobní přítomnosti dětí a zákonných zástupců ve škole a upřednostnit, pokud je to možné, podání přihlášky datovou schránkou, emailem s elektronickým podpisem, poštou, v krajním případě dle konkrétní situace osobním podáním ve škole.

„Rodiče také nebudou muset se svým dítětem k lékaři. Postačí zaslat čestné prohlášení, o tom, že je dítě řádné očkované a kopii očkovacího průkazu. Žádné další stanovisko lékaře doloženo být nemusí,“ dodal Hladík.

Celé opatření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy najdete ZDE